Medycyna estetyczna nieustannie dostarcza nowych rozwiązań na przywrócenie skórze młodości i promiennego wyglądu, coraz częściej korzystając z osiągnięć medycyny regeneracyjnej. Jednym z takich rozwiązań jest wampirzy lifting – mezoterapia z użyciem osocza bogatopłytkowego. Dzięki temu, że ten zabieg wykorzystuje naturalne zasoby organizmu, jest wyjątkowo bezpieczny, a jego efekty utrzymują się przez długi czas. Sprawdź, jak długo można cieszyć się odmładzającym działaniem osocza bogatopłytkowego.
Co to jest osocze bogatopłytkowe i jakie ma właściwości?
Osocze bogatopłytkowe, w skrócie PRP (ang. Platelet Rich Plasma), to skoncentrowany preparat pozyskiwany z krwi, który jest bogaty w płytki krwi i czynniki wzrostu. Zabieg z jego użyciem wykorzystuje naturalny potencjał organizmu do regeneracji. Uwolnione przez płytki krwi czynniki wzrostu stymulują fibroblasty do wzmożonej produkcji kolagenu i elastyny, wspomagają gojenie się tkanek oraz odnowę komórkową. Te właściwości osocza bogatopłytkowego zostały wykorzystane w różnych dziedzinach medycyny, m.in. w ortopedii, chirurgii, medycynie regeneracyjnej i medycynie estetycznej.
Zabieg osoczem bogatopłytkowym na twarz
Do najpopularniejszych zabiegów z użyciem osocza bogatopłytkowego należy wampirzy lifting, polegający na aplikacji preparatu metodą mezoterapii igłowej. Chociaż ten zabieg charakteryzuje się wysokim bezpieczeństwem, to istnieje szereg przeciwwskazań do jego wykonania, m.in. aktywne infekcje skóry, ciąża i karmienie piersią czy problemy z krzepnięciem krwi. Dlatego przed zabiegiem musi odbyć się konsultacja ze specjalistą. Po zakwalifikowaniu Pacjenta do zabiegu lekarz pobiera od niego niewielką ilość krwi z żyły łokciowej.
Krew pobrana od Pacjenta jest umieszczana w specjalnej wirówce, która oddziela osocze bogate w płytki krwi od pozostałych składników. Uzyskany w ten sposób koncentrat PRP jest gotowy do użycia. Osocze bogatopłytkowe wprowadza się do głębokich warstw skóry w formie wielu drobnych nakłuć. Czynniki wzrostu natychmiast rozpoczynają stymulację procesów regeneracyjnych, polegających na produkcji kolagenu. Wpływa to na poprawę struktury i elastyczności skóry, jednak efekty nie są widoczne od razu. Wyraźną poprawę kondycji skóry i jej odmłodzenie można zaobserwować po około 3 miesiącach, kiedy zakończą się procesy regeneracyjne.
Jak długo utrzymuje się osocze bogatopłytkowe w skórze?
Działanie osocza bogatopłytkowego utrzymuje się przez około 12 miesięcy. Wykonywanie zabiegu raz do roku pozwala na przedłużenie i pogłębienie efektu odmłodzenia. Regularne ostrzykiwanie skóry osoczem bogatopłytkowym działa też profilaktycznie – spowalnia procesy starzenia i zapobiega pojawieniu się nowych zmarszczek.
Należy pamiętać, że każdy organizm jest inny, więc efekty mezoterapii osoczem bogatopłytkowym mogą różnić się w zależności od osoby. Na skuteczność terapii wpływa też styl życia – takie nawyki, jak palenie papierosów czy picie alkoholu, mogą utrudniać korzystne działanie płytek krwi. Wpływa to również na ilość czynników wzrostu krążących w naszej krwi. Aby zwiększyć ich stężenie, należy zadbać o zdrowy tryb życia i odpowiednie nawodnienie organizmu. Wypijanie 2–3 litrów wody na kilka dni przed zabiegiem może znacząco poprawić parametry osocza bogatopłytkowego.
Więcej na temat zabiegów osoczem bogatopłytkowym możesz dowiedzieć się od ekspertów w dziedzinie medycyny estetycznej – zapraszamy do kontaktu ze specjalistami z Kliniki Miracki w Krakowie, Warszawie, Łodzi i Katowicach.
Tekst promocyjny
Zobacz także: